Προκήρυξη Πρακτικής Άσκησης Erasmus+ (Erasmus+ traineeships) για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022

Ακακοινώνεται στους φοιτητές η προκήρυξη του προγράμματος πρακτικής άσκησης Erasmus+ (Erasmus+ traineeships) για το ακαδημαϊκό έτος 2021 – 2022.Η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων είναι 23/6/2021.

Οι προϋποθέσεις και τα απαραίτητα υποστηρικτικά έγγραφα, όπως και το έντυπο αίτησης είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του Τμήματος στο μενού Erasmus+ —> πρακτική άσκηση Εrasmus+

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι / -ες μπορούν να απευθύνονται στον ακαδημαϊκό συντονιστή Εrasmus+ του Τμήματος, Επικ. Καθηγητή Β. Γραμματίκα (e-mail: bgramm@polsci.duth.gr)

20.1.2021 – Επικοινωνία φοιτητών Πολιτικής Επιστήμης με την Γραμματεία του Τμήματος

Ανακοίνωση

Ανακοινώνεται στους φοιτητές του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης ότι η επικοινωνία με τη Γραμματεία του Τμήματος μέσω email θα γίνεται αποκλειστικά μόνο από τον ιδρυματικό τους λογαριασμό. Κάθε email από άλλο λογαριασμό θα αγνοείται και δεν θα λαμβάνεται υπόψη λόγω προσωπικών δεδομένων.

Επίσης για οποιοδήποτε αίτημα στο Universis, η απάντηση θα στέλνεται αποκλειστικά και μόνο στο πανεπιστημιακό email του αιτούντος.

Από τη Γραμματεία

21.10.2021 – Ανακοίνωση σχετικά με την ενημέρωση κρουσμάτων COVID-19

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΚΟΒΙΝΤ

Φίλοι συνάδελφοι φίλες συναδέλφισσες διδάκοντες, διοικητιτκοί και φοιτήτριες/ες

Στην απευκταία περίπτωση που διαγνωστείτε με βάση εξέταση / τεστ/ με κοβιντ 19 παρακαλώ να επικοινωνείσετε το ταχύτερο δυνατόν μαζί μου δηλώντας

ονοματεπώνυμο
τρόπο επαφής ( ηλ -ταχ, τηλέφωνο)
έτος σπουδών
πότε έγινε το θετικό τεστ
πότε ξεκίνησαν τα συμπώματα
ποια μαθήματα διδάξατε ή παρακολουθήσατε έως 3-4 ημέρες πριν την εναρξη συμπτωμάτων
σε ποιές αίθουσες και ποιες ώρες

έχετε κάνει εμβόλιο;;  ποιο;;; πότε η πλέον πρόσφατη δόση;;
τόπο στον οποίον βρίσκεστε μετά την διάγνωση
και φυσικά αν χρειάζεστε κάποια βοήθεια σε σχέση με την υγεία σας ή για τις ημέρες καραντίνας.

στοιχεία επικοινωνίας

cdikeos@polsci.duth.gr
2531039419 γραφείο
6973964638 εκτακτες περιπτώσεις

Εύχομαι να μην χρειαστεί
καλή υγεία σε όλους/ες

Κώστας Δικαίος
υπευθυνος καταγραφής κοβιντ

21.10.2021 – Ανακοίνωση του κ. Κωνσταντίνου Δικαίου σχετικά με τα μαθήματα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΌ Κ. ΔΙΚΑΙΟ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ E-CLASS.

Έχουν πλέον δημιουργηθεί ‘μαθήματα’ στο e-class για

α/ εισαγωγή στην πολιτική επιστήμη έτος 2021-22 (φοιτητές/τριες α εξαμήνου)
β/ πολιτική κοινωνιολογία έτος 2021-22 (γ εξάμηνο)
γ/ δημόσιο μανατζμεντ έτος 2021-22 (ε εξάμηνο)
δ/ πολιτική υγείας έτος 2021-22 (επιλογής ε & ζ εξάμηνο)

σάς παρακαλώ και προσκαλώ για εγγραφή στα μαθήματα που σάς αφορούν.
σύντομα θα αναρτήσω και ύλη κλπ.

καλή ακαδημαϊκή χρονιά

με υγεία

Κώστας Δικαίος
αναπλ καθηγητής

Αναπλήρωση μαθημάτων

Ανακοινώνεται ότι αύριο, 20/10 θα πραγματοποιηθούν αναπληρώσεις σας μαθήματα του Ε΄ εξαμήνου “Διεθνείς Οργανισμοί” και “Διεθνής Προστασία Θεμελιωδών Δικαιωμάτων” ως εξής:

Διεθνείς Οργανισμοί: 15:00 – 18:00 αίθουσα Α΄

Διεθνής Προστασία Θεμελιωδών Δικαιωμάτων: 18:00 – 21:00 Κεντρικό Αμφιθέατρο

Ο Διδάσκων

Β. Γραμματίκας

15.10.2021 – Ανακοίνωση για τα δικαιολογητικά εγγραφής των φοιτητών του Α’ έτους

H περίοδος εγγραφών/ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών ξεκίνησε το Σάββατο 2/10/2021 και θα διαρκέσει ως την Παρασκευή 15/10/2021 στις 23:59. Όλα τα SMS με τον κωδικό εισόδου έχουν αποσταλεί.

Αν δεν έχετε λάβει το πρώτο SMS, πρέπει να υποβάλετε δελτίο εξυπηρέτησης στη σελίδα https://helpdesk.duth.gr στην κατηγορία «Φοιτητολόγιο» αναγράφοντας το ον/μο σας, τον αριθμό υποψηφίου εξετάσεων του ΥΠΑΙΘ, το τμήμα στο οποίο περάσατε και μια σύντομη περιγραφή του προβλήματος.

Το δεύτερο SMS με το οριστικό username αποστέλλεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα αφού εγκριθεί η αίτησή σας από τη γραμματεία του τμήματος.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αφού υποβάλετε επιτυχώς τα δικαιολογητικά σας, πρέπει να ξανασυνδεθείτε στη σελίδα https://register.duth.gr για να ελέγξετε αν η αίτησή σας εγκρίθηκε ή αν έχετε μήνυμα από τη γραμματεία για διορθώσεις.

Από τη Γραμματεία

15.10.2021 – Ανακοίνωση σχετικά με το μάθημα “ΖΕ4.2019-Χρήση κοινωνικών δικτύων και του διαδικτύου στις πολιτικές έρευνες”.

Ανακοινώνεται ότι  το μάθημα “ΖΕ4.2019-Χρήση κοινωνικών δικτύων και του διαδικτύου στις πολιτικές έρευνες” με διδάσκοντα τον κύριο Β. Κανακάρη δεν θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 19/10/2021.