04.05.2020 – Ενημέρωση για τη δράση “Study in Greece”

Στο πλαίσιο των συνεργασιών που αναπτύσσει η δράση Study in Greece για τη διεθνοποίηση των ελληνικών πανεπιστημίων και της ακαδημαϊκής κοινότητας, σας

αποστέλλουμε το ακόλουθο σύνδεσμο στο οποίο θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για  το The 3rd Silk Road & Young Dreams – Health: Youth Dream, Social
Responsibility καθώς και την φόρμα συμμετοχής σε αυτό, με τη θερμή παράκληση να ενημερωθούν οι φοιτητές του Ιδρύματός σας  (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί)
Το Link : https://www.studyingreece.edu.gr/Blog/tabid/93/ArticleID/258/The-3rd-Silk-
Road-Young-Dreams-Health-Youth-Dream-Social-Responsibility.aspx

Λίγα λόγια για το The 3rd Silk Road & Young Dreams – Health: Youth Dream, Social Responsibility:

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα πολιτιστικών ανταλλαγών για νέους κατά μήκος του “Δρόμου του Μεταξιού”.  Διοργανώνεται από κοινού από το Silk Road Cities Alliance, το China Friendship Foundation for Peace and Development, το Beijing Belt and Road Cooperative Community και το Ινστιτούτο Οικονομικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Renmin Chongyang. της Κίνας.  Το 2020, η Chinese Urban Sculpture Artists Association (CUSAA) προστίθεται ως συνδιοργανωτής.

Ο θεμελιώδης στόχος του έργου είναι να παρέχει στη νεολαία με διαφορετικά υπόβαθρα και όνειρα, μια σκηνή για να λάμψει με ταλέντα και δυνατότητες, μια πλατφόρμα για να νιώσει τον παλμό της παρούσας εποχής και να μοιραστεί όνειρα, καθώς και μια γέφυρα για τη σύνδεση των κοινωνιών.

Η πρώτη και η δεύτερη εκδήλωση πραγματοποιήθηκαν αντίστοιχα τον Αύγουστο του 2018 και τον Απρίλιο του 2019 στο Πεκίνο με σχεδόν 1000 συμμετέχοντες από
περισσότερες από 70 χώρες.

Ουσιαστικά πρόκειται για μια πολιτιστική εκδήλωση που περιλαμβάνει 5 διαγωνισμούς : Ομιλίας, Μουσικής, Φωτογραφίας, Ζωγραφικής στην άμμο και Γλυπτικής. Το θέμα της εκδήλωσης, το οποίο θα πρέπει να είναι η έμπνευση σε όλους τους διαγωνισμούς είναι η Υγεία. Ενθαρρύνει με αυτό τον τρόπο τους νέους να επεξεργαστούν, να κατανοήσουν, να ερευνήσουν και να παρατηρήσουν την υγιεινή διατροφή, υγιεινή ζωή, υγιή ψυχολογία, υγιής κοινωνία, και υγιές περιβάλλον.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αιτήσεις και ο διαγωνισμός διεξάγονται δωρεάν online, ενώ σε περίπτωση που συμμετέχοντες κερδίσουν το έπαθλο, θα υπάρξει οικονομική υποστήριξη
προκειμένου να μεταβούν στην Κίνα στην τελετή απονομής του βραβείου τους.