Ανακοίνωση σχετικά με την αντικατάσταση του μαθήματος “Διεθνής Προστασία Θεμελιωδών Δικαιωμάτων”

Το μάθημα “Διεθνής Προστασία Θεμελιωδών Δικαιωμάτων” στο πρόγραμμα σπουδών 2015-2019 ήταν μάθημα επιλογής του Γ΄εξαμήνου. Με το νέο πρόγραμμα σπουδών 2019-2020 το μάθημα μεταφέρθηκε ως υποχρεωτικό στο Ε΄εξάμηνο (Ε5-2019). Ως αποτέλεσμα αυτής της μεταφοράς οι φοιτητές που είχαν δηλώσει το μάθημα ως επιλογής το δήλωσαν και ως υποχρεωτικό. Ήδη οι βαθμοί όσων φοιτητών το έχουν περάσει ως επιλογής μεταφέρθηκαν ως βαθμοί του μαθήματος Ε5-2019 και το μάθημα επιλογής θα διαγραφεί.

Ωστόσο, προκύπτει το πρακτικό πρόβλημα ότι οι φοιτητές αυτοί θα έχουν ένα μάθημα λιγότερο. Προκειμένου να διευθετηθεί αυτό το ζήτημα αποφασίστηκε να δοθεί η δυνατότητα στους φοιτητές του Στ΄ εξαμήνου να δηλώσουν το μάθημα του Δ΄εξαμήνου “Στοιχεία Γεωπολιτικής” (Δ3-2019) ώστε αυτό να αντικαταστήσει το μάθημα επιλογής που θα διαγραφεί.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούνται οι φοιτητές να απευθύνονται στον διδάσκοντα Επικ. Καθηγητή Β. Γραμματίκα.